Haber

Tahıl koridoru anlaşması 4 ay uzatılıyor

Rusya ile Ukrayna ortasında geçen Temmuz ayında İstanbul’da imzalanan ve 19 Kasım’da mühleti dolacak olan tahıl koridoru muahedesi uzatılıyor.

Anlaşmanın uzatılması için mutabakat sağlandığını duyuran taraf Ukrayna oldu. Twitter’dan açıklama yapan Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, resmi adı Karadeniz Tahıl Girişimi olan anlaşmanın 120 günlüğüne uzatılacağını belirtti. Kubrakov, anlaşmanın “mevcut şartlarla” sürdürüleceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin mesken sahipliğinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmeler sonucunda, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ortasında alınan karar doğrultusunda, Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi 19 Kasım 2022 tarihinden itibaren 120 gün müddetle uzatılmıştır” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Ukrayna’dan tahıl, gıda maddeleri ve gübre ihracınındeniz yoluyla güvenli şekilde gerçekleştirilmesinin kolaylaştırılmasına yönelik Karadeniz Tahıl Girişimi’nin devam ettirilmesi için tüm taraflarca varılan muahedeyi memnuniyetle karşıladığını” bildirdi.

Guterres, Rusya’nın gıda ve gübre ihraç etmesinin önündeki engellerin tamamen kaldırılması için BM tarafından verilen sözü de yineledi.

Guterres’in açıklaması, tahıl mutabakatı kapsamındaki taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğini denetleyen ve bu doğrultudaki çalışmaların uyumunu yürüten Ortak Uyum Merkezi tarafından paylaşıldı. İstanbul’daki bu merkezde Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM’den temsilciler bulunuyor.

Tahıl koridoru muahedesi, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da Türkiye ve BM arabuluculuğunda imzalanmıştı.

DW,rtr,AFP/CÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu